Ziołowa Wielkanoc

Opublikowano Posted in Bez kategorii

 Najbardziej wiosenne święta w kalendarzu już tuż, tuż. Dlatego dziś nietypowy wpis ziołowy – trochę o symbolice, trochę o kuchni, będzie kolorowo i pachnąco. 

Krem jajeczno-ziołowy

250 g serka białego kremowego + 3 jaja ugotowane na twardo + 4-5 gałązek pietruszki + 2-3 gałązki tymianku – zblenduj wszystko na gładką masę, dodaj sól i pieprz do smaku.

Ziołowy sos do jajek

Do 180 g jogurtu naturalnego dodaj 1 szklankę świeżych ziół np.: bazylii, kolendry, zielonych liści natki pietruszki, koperku, rzeżuchy. Zmiksuj całość i dopraw do smaku solą i pieprzem. Sos nadaje się do jajek i sałatek.

Ziołowy chlebek rwany

Ciasto:

40 g świeżych drożdży rozkrusz w misce, dodaj ½ szklanki ciepłej wody, ¾ szklanki ciepłego mleka, 1 łyżkę mąki, ½ łyżeczki cukru, wymieszaj i zostaw pod przykryciem na 15 minut. Dodaj około 600 g mąki i łyżeczkę soli oraz 1 jajko, wymieszaj i dodaj 4 łyżki oliwy z oliwek. Wyrabiaj na gładkie i elastyczne ciasto, podziel ciasto na 3 części, każdą cienko rozwałkuj na prostokąt i posmaruj masłem ziołowym (patrz poniżej). Potnij posmarowane ciasto na 4-5 pasów, każdy pas zwiń w harmonijkę i ułóż obok siebie w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz 30 minut.

Masełko:

Zmiksuj 120g masła + 3 łyżki posiekanego koperku + 3 łyżki posiekanej natki pietruszki +3 łyżki posiekanej bazylii + 2 rozgniecione ząbki czosnku + 1 łyżeczkę soli

Magia i symbole

Wielkanoc jest świętem szczególnym – nie tylko jest najważniejszym świętem katolickim, ale także obchody tego święta wchłonęły różne elementy słowiańskich zwyczajów związanych z końcem zimy i początkiem wiosny. Już sam sposób ustalenia daty tego święta wygląda nieco magicznie – Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Nic dziwnego, że w tradycyjnych przekazach zachowało się sporo opowieści o roślinach związanych z tym świętem.

Popularny czerwony goździk jest uważany za symbol męczeństwa Jezusa – zarówno ze względu na swój kolor i kształt jak i ze względu na pochodzenie jego nazwy od greckiego: dianthus – „dios” – bóg i „anthos” – kwiat, czyli „boski kwiat”. Kwiaty te pojawiają się na wielu chrześcijańskich obrazach. Na obazach związanych w ukrzyżowaniem pojawia się także mniszek lekarski, który jest używany przez Żydów do paschy i ma przypominać o Ostatniej Wieczerzy.

Kwiat ściśle związany z ukrzyżowaniem Jezusa to passiflora (męczennica). Charakterystyczna budowa tego kwiatu została uznana za przypominającą postać na krzyżu przez misjonarzy w Ameryce Południowej w XVIII wieku. Dodatkowo przypisano każdemu szczegółowi tego skomplikowanego kwiatu symboliczne znaczenie np. pięć pylników to pięć ran Jezusa. Podobne skojarzenia budził kwiat pięciornika o pięciu żółtych płatkach.

Dlaczego dekorujemy wielkanocne koszyczki i stoły bukszpanem? Jego zawsze zielone liście kojarzone są z odradzaniem się natury  na wiosnę i stanowią metaforę wieczności. Symbolizują nadzieję na zmartwychwstanie i przypominają, że życie nie kończy się w chwili śmierci.

Według naszych polskich tradycji wiosenne kwiaty takie jak: bratki, konwalie, niezapominajki, krokusy czy fiołki to zwiastuny odradzającego się życia i dlatego stały się znakiem zmartwychwstania. Radość zmartwychwstania wyrażają rośliny w kolorach żółtym i białym. A zatem przede wszystkim narcyzy, które są znakiem zwycięstwa życia wiecznego nad śmiercią, a także  lilie i forsycje jako symbol wiecznej miłości, konwalie – symbol czystości i szlachetności, a także malwy, które w średniowieczu były znakiem wybaczania.

Zioła na wiosennym stole

Pozostawiając magię i symbolikę znajdowaną w roślinnym świecie możemy zejść na ziemię – prosto do kuchni. Tutaj możemy bardzo praktycznie wykorzystać zioła do przyrządzenia prawdziwie wiosennych i pachnących potraw.

W tym czasie warto sięgnąć po pietruszkę bogatą w żelazo i witaminy, która doda nam sił po zimie. Z kolei lubczyk nie tylko poprawi smak wielu zup i sosów, ale tez pomoże nam sprawnie strawić świąteczne specjały. Tymianek, o którym pisałam niedawno w  TYM tekście również doda potrawom wyrazu, a także wspomoże odporność i trawienie.

W ramce obok znajdują się 3 przepisy na ziołowe przysmaki, które nadają się nie tylko na wielkanocny stół.

Życzę Wam wspaniałego czasu świątecznego, słońca, radości i zapachu ziół!