Pierwsze skojarzenie z pokrzywą może być nieprzyjemne, chyba każdy miał kiedyś kontakt z jej parzącymi włoskami. Nie dajmy się jednak zniechęcić! Warto przyjrzeć się bliżej pokrzywie i jej wszechstronnym właściwościom.
Pokrzywa zwyczajna, Urtica dioica, to roślina pospolita, występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce Północnej. Jest rośliną, która przystosowuje się do trudnych warunków, często porasta ruiny i inne miejsca zmienione przez człowieka. Pokrzywa wygląda niepozornie, większość z nas nie zauważy jej dopóki się nią nie oparzy. A jednak jest znana od stuleci z wielu ciekawych właściwości.
O leczniczym zastosowaniu pokrzywy pisano już w starożytności, jej użycie jako rośliny włóknistej do przędzenia opisano w średniowieczu. Później pokrzywa była trochę zapomniana, uważano ją tylko za roślinę jadalną dla ubogich. Obecnie ponownie sięga się do właściwości pokrzywy i wykorzystuje się ją zarówno w kosmetyce i ziołolecznictwie jak również jako dodatek do pasz dla zwierząt.
Czy za tak powszechną i zwyczajną rośliną może kryć się jakaś magia? Oczywiście! W starożytnym Rzymie pokrzywa była rośliną przypisaną do Wenus i uznawaną za afrodyzjak. W wierzeniach germańskich pokrzywa chroniła przed piorunami, a według polskiej ludowej tradycji wieszano w domach wiązki pokrzyw w noc świętojańską dla ochrony przed demonami. Jako talizman chroniący od zła pokrzywa była znana w wielu kulturach i zakątkach świata.
W ziołolecznictwie pokrzywa jest wykorzystywana ze względu na to, że zawiera wiele witamin i minerałów, a także flawonoidy i garbniki. Dzięki temu wyciąg z pokrzywy między innymi:
- obniża poziom cukru we krwi
- poprawia pracę jelit
- wspomaga leczenie zapalenia dróg moczowych
- zwiększa poziom hemoglobiny – pomaga przy anemii
- wspomaga walkę z wirusami
Pokrzywa jest też cennym surowcem kosmetycznym – pomaga w pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania, a także w walce z łupieżem.
Jak możemy sami wykorzystać siłę pokrzywy na co dzień:
- Napar z pokrzywy – 2 łyżki suszonych liści pokrzywy zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na kilka minut. Napar możemy pić kilka razy dziennie dla ogólnego wzmocnienia organizmu
- Płukanka do włosów – napar przygotowany jak powyżej studzimy i używamy jako płukanki wzmacniającej włosy i zapobiegającej ich wypadaniu. Można też do naparu dodać octu.
Polecam Wam także spróbowanie pokrzywowych specjałów naszej kuchni – ostatnio zachwyciło mnie pokrzywowe ciasto z kremem, które jadłam z Ziołowym Zakątku na Podlasiu.