Jesień pokazuje nam właśnie swoje gorsze oblicze, ale wystarczy popatrzeć na wrzos w doniczce stojącej na parapecie, żeby przypomnieć sobie jak pięknie jest w jesiennym lesie. Nasze lasy są udekorowane nie tylko bajecznie kolorowymi liśćmi, ale także fioletowymi dywanami wrzosu. Mój własny, lubelski las z dzieciństwa jest wypełniony poduszkami z wrzosu nagrzanego jesiennym słońcem.
Wrzos zwyczajny, inaczej wrzos pospolity (Calluna vulgaris), to wieloletnia krzewinka z rodziny wrzosowatych. Występuje w niemal całej Europie i przyległych obszarach Azji i Afryki. Jest wykorzystywany jako roślina miododajna oraz uprawiany jako roślina ozdobna. Jesienią można kupić doniczki z wieloma odmianami wrzosu, które różnią się barwą kwiatów i liści, terminami kwitnienia, wielkością.
Wrzos ma też swoją romantyczną historię – szkocka legenda głosi, że w III wieku żyła Malwina, która miała zostać żoną celtyckiego wojownika o imieniu Oskar. Niestety Oskar poległ w bitwie, a posłaniec, który przekazał tę wieść Malwinie przyniósł także bukiet fioletowego wrzosu na znak wiecznej miłości. Łzy rozpaczającej Malwiny zmieniły kolor kwiatów wrzosu na biały, a ona sama zaklęła biały wrzos, by przynosił szczęście wszystkim, którzy go znajdą. Do dziś biały wrzos jest popularną ozdobą panny młodej w Szkocji, a znalezienie go w naturze przynosi szczęście.
Miłośnicy miodu na pewno wiedzą także wszystko o miodzie wrzosowym – ma on kolor ciemny, rubinowo-brązowy i gęstą, galaretowatą konsystencję. Jego smak jest wyjątkowy – gorzkawy i ostry, a zapach to po prostu zapach wrzosu. Dzięki zawartości inhubiny miód wrzosowy ma właściwości antybakteryjne i jest polecany w walce z przeziębieniami.
Wrzos jest rzadko wykorzystywany w ziołolecznictwie, mimo że po raz pierwszy jako roślina lecznicza opisany został już w XV wieku przez Hieronymusa Brunschwiga. Wrzos zawiera garbniki takie jak arbutynę i metyloarbutynę, a ponadto olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne, potas i krzem.
Kwiaty i ziele wrzosu może nam pomóc w trzech aspektach:
- Wspiera działanie układu moczowego, działa moczopędnie i antyseptycznie na drogi moczowe
- Wspomaga trawienie i działa delikatnie rozkurczowo
- Działa uspokajająco, pomaga się zrelaksować i poprawia jakość snu
Ta ostatnia właściwość może się przydać właśnie teraz, kiedy jesteśmy zmęczeni zmienną pogodą i potrzebujemy czegoś na wyciszenie.
Jeśli chcecie skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez nasz jesienny skarb to możecie sporządzić:
- napar – łyżkę wrzosu zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10-15 minut do zaparzenia, pijemy raz dziennie
- odwar – łyżkę wrzosu zalewamy szklanką wody i gotujemy 3-5 minut, po przecedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie – na pobudzenie trawienia pół godziny przed posiłkiem.
Na jesienny czas wrzos jest w sam raz!