Na pewno nie raz słyszeliście, że kąpiele nie są zbyt zdrowe, że lepiej na co dzień brać szybki prysznic. A jednak relaks w kąpieli jest nieporównywalnie lepszy. Co zrobić, by przy okazji kąpieli zadbać o wygląd i zdrowie swojej skóry?
Kąpiele ziołowe to rytuał znany od wieków. Ma zarówno znaczenie kosmetyczne jaki i często lecznicze. Dodatkowo, dzięki temu, że pod wpływem ciepłej wody z ziół uwalniane są olejki eteryczne, można skorzystać z ich właściwości relaksacyjnych lub pobudzających.
Relaksująca kąpiel ziołowa Równą ilość kwiatów lawendy, kwiatów rumianku, kwiatów lipy, pączków sosny i ziela melisy zaparzamy pod przykryciem przez 20 minut. Przed dodaniem do kąpieli odcedzamy. Ta kąpiel świetnie odpręży Cię po ciężkim dniu i pozwoli lepiej zasnąć.
Jakie zioła wybrać do kąpieli? Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Poniżej kilka przykładów, z których każdy może wybrać coś dla siebie.
Kąpiel poprawiająca wygląd skóry, usuwająca objawy zwiotczenia skóry może być sporządzona na bazie takich ziół jak:
- macierzanka
- rozmaryn
- szałwia
- mięta pieprzowa
Te zioła można ze sobą łączyć, dostępne są także w gotowych mieszankach. A tak przygotowana kąpiel ma także właściwości pobudzające.
Kąpiel wspomagająca walkę z cellulitem, poprawiająca krążenie limfatyczne i redukująca obrzęki powstanie przy użyciu takich ziół jak:
- czarny bez (kwiaty)
- jałowiec (owoce)
- fiołek trójbarwny
Dodatkowo taką kąpiel mogą wzbogacić olejki – jałowcowy, cytrynowy, sosnowy, geraniowy i cyprysowy.
Jeśli kąpiel kończy się zbyt dużym przesuszeniem skóry można użyć siemienia lnianego i kozieradki, które działają ochronnie i nawilżająco
Można też przygotować kąpiel, która pomoże przy kłopotach z cerą trądzikową wykorzystując zioła szałwii, tymianku i lawendy oraz olejki z szałwii, tymianku, lawendy, jałowca czy geranium.
Ziołowe kąpiele mogą także pomóc przy poważnych dolegliwościach takich jak hemoroidy i żylaki – tu sprawdzą się krwawnik, kora dębu oraz kwiat rumianku.
Kąpiel z olejkiem lawendowym i bergamotowym pomaga zmniejszyć nadmierną potliwość.
A przepis na relaksującą ziołową kąpiel znajdziecie w ramce obok.
Jak widać możliwości jest sporo. Należy tylko pamiętać, że napar z ziół dodawany do kąpieli powinien być mocny. Testujcie i cieszcie się ziołowym bogactwem.