Thymon to greckie słowo oznaczające „odważny”. Od tego słowa pochodzi nazwa bohatera dzisiejszego tekstu, kiedyś wierzono, że tymianek pozwala wyzbyć się nieśmiałości. Dziś znamy inne jego właściwości, o których opowiem.
Tymianek właściwy, Thymus vulgaris, to inaczej macierzanka tymianek, zwany też zwyczajowo tymiankiem pospolitym lub tymianem. Jest to niewielka krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, a obecnie rośnie dziko w Maroku, Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpanii i jest uprawiany w wielu regionach świata. Drobne listki tymianku są nam dobrze znane z kuchni, a kwiaty pojawiające się od maja do września są małe, biało-różowe.
Rozgrzewający napar
1 łyżkę suszonego tymianku zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia na kilka minut.
Płukanka do włosów
Garść świeżych łodyżek lub 2 łyżki suszonego tymianku zalej 0,5l wrzątku, zostaw pod przykryciem. Po ostygnięciu przecedź i stosuj do ostatniego płukania włosów. Nie musisz spłukiwać wodą.
Płukanka do gardła
Łyżkę suszonego tymianku zalej 150-200 ml wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10-15 min. Lekko przestudź, przecedź i wymieszaj z łyżką oliwy z oliwek. Stosuj do płukania gardła jeszcze ciepły roztwór, 2-3 razy dziennie.
Tymianek jest znaną przyprawą, zwłaszcza w kuchni francuskiej, w której jest uważany za jedno z najznakomitszych ziół. Charakteryzuje się ostrym, ciepłym, pikantnym i przyjemnym aromatem. Smak tymianku jest ostry i odświeżający dzięki zawartości olejku eterycznego.
Olejek eteryczny tymianku zawiera takie substancje aktywne jak karwakrol, tymol, cymol, linalol i borneol. Ponadto w tymianku występują także taniny, flawonoidy, saponiny i kwasy triterpenowe. Substancje aktywne zawarte w olejku eterycznym oraz flawonoidy wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Tymol ma działanie odkażające, karwakol ma działanie antybakteryjne, odkażające i przeciwbólowe.
Prozdrowotne działanie tymianku docenili już Samarytanie 3000 lat p.n.e. – używali tymianku jako środka bakteriobójczego. Obecnie wiadomo, że tymianek ma takie właściwości jak:
– działanie bakterio- i grzybobójcze
– działanie wykrztuśne
– wspieranie naturalnej obrony organizmu przy bólu gardła, chrypce, kaszlu
– wspieranie apetytu i trawienia
Te wszystkie właściwości powodują, że z tymianku sporządza się rozgrzewający napar do picia, płukankę do gardła, inhalacje, a także płukankę do pielęgnacji włosów, która hamuje wypadanie włosów, wzmacnia cebulki, pomaga ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się włosów i wykazuje łagodne działanie przeciwłupieżowe. Przepisy na specyfiki z tymianku znajdziesz w ramce obok. W sprzedaży jest też dostępny olejek tymiankowy, który można stosować w rozcieńczonej formie przy kaszlu, a także przeciwbólowo.
Jeśli nie potrzebujecie wspomagać się tymiankiem w leczeniu kaszlu to i tak warto mieć go w domu i stosować jako przyprawę do pomidorów, mięsa, ryb i do czego tylko Wam smakuje.