Tymianek, czyli odważny

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Thymon to greckie słowo oznaczające „odważny”. Od tego słowa pochodzi nazwa bohatera dzisiejszego tekstu, kiedyś wierzono, że tymianek pozwala wyzbyć się nieśmiałości. Dziś znamy inne jego właściwości, o których opowiem.

Tymianek właściwy, Thymus vulgaris, to inaczej macierzanka tymianek, zwany też zwyczajowo tymiankiem pospolitym lub tymianem. Jest to niewielka krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, a obecnie rośnie dziko w Maroku, Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpanii i jest uprawiany w wielu regionach świata. Drobne listki tymianku są nam dobrze znane z kuchni, a kwiaty pojawiające się od maja do września są małe, biało-różowe.

Rozgrzewający napar

1 łyżkę suszonego tymianku zalej szklanką wrzątku i odstaw do naciągnięcia na kilka minut.

Płukanka do włosów

Garść świeżych łodyżek lub 2 łyżki suszonego tymianku zalej 0,5l wrzątku, zostaw pod przykryciem. Po ostygnięciu przecedź i stosuj do ostatniego płukania włosów. Nie musisz spłukiwać wodą.

Płukanka do gardła

Łyżkę suszonego tymianku zalej 150-200 ml wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10-15 min. Lekko przestudź, przecedź i wymieszaj z łyżką oliwy z oliwek. Stosuj do płukania gardła jeszcze ciepły roztwór, 2-3 razy dziennie.  

Tymianek jest znaną przyprawą, zwłaszcza w kuchni francuskiej, w której jest uważany za jedno z najznakomitszych ziół. Charakteryzuje się ostrym, ciepłym, pikantnym i przyjemnym aromatem. Smak tymianku jest ostry i odświeżający dzięki zawartości olejku eterycznego.

Olejek eteryczny tymianku zawiera takie substancje aktywne jak karwakrol, tymol, cymol, linalol i borneol. Ponadto w tymianku występują także taniny, flawonoidy, saponiny i kwasy triterpenowe. Substancje aktywne zawarte w olejku eterycznym oraz flawonoidy wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Tymol ma działanie odkażające, karwakol ma działanie antybakteryjne, odkażające i przeciwbólowe.

Prozdrowotne działanie tymianku docenili już Samarytanie 3000 lat p.n.e. – używali tymianku jako środka bakteriobójczego. Obecnie wiadomo, że tymianek ma takie właściwości jak:

– działanie bakterio- i grzybobójcze

– działanie wykrztuśne

– wspieranie naturalnej obrony organizmu przy bólu gardła, chrypce, kaszlu

– wspieranie apetytu i trawienia

Te wszystkie właściwości powodują, że z tymianku sporządza się rozgrzewający napar do picia, płukankę do gardła, inhalacje, a także płukankę do pielęgnacji włosów, która hamuje wypadanie włosów, wzmacnia cebulki, pomaga ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się włosów i wykazuje łagodne działanie przeciwłupieżowe. Przepisy na specyfiki z tymianku znajdziesz w ramce obok. W sprzedaży jest też dostępny olejek tymiankowy, który można stosować w rozcieńczonej formie przy kaszlu, a także przeciwbólowo.

Jeśli nie potrzebujecie wspomagać się tymiankiem w leczeniu kaszlu to i tak warto mieć go w domu i stosować jako przyprawę do pomidorów, mięsa, ryb i do czego tylko Wam smakuje.