Podlasie to jeden z najczystszych i nieskażonych regionów, w którym przetrwały wielowiekowe ludowe tradycje i obyczaje. Wśród nich jest także kultura zbierania i prozdrowotnego wykorzystania ziół.
Zioła w odróżnieniu od środków syntetycznych działają na organizm człowieka kompleksowo – z jednej strony zwalczają określoną dolegliwość, z drugiej zaś przywracają równowagę w czynnościach ustroju.
Dla Podlasia i Podlasian zioła i ziołolecznictwo mają szczególne znaczenie. To tutaj sposoby leczenia ziołami poszczególnych schorzeń przekazywane były z pokolenia na pokolenie. To stąd też pochodzi ponad połowa zbiorów w skali całego kraju surowców ze stanu naturalnego. Również tu, na Podlasiu, zachowały się kulturowe obyczaje i obrzędy, często ściśle związane z przyrodą i ziołami
Wielu mieszkańców Podlasia posiada ogromną wiedzą z zakresu wykorzystywania i przetwarzania tego, co daje im przyroda. Wielowiekowe tradycje ziołolecznictwa pozwalały na oswajanie i porządkowanie rzeczywistości, były ważnym aspektem życia i scalały wiejskie społeczności.
Na Podlasiu wciąż znajdziemy babki, szeptuchy i znachorki, które wykorzystując tradycyjną wiedzę zielarską znajdują w naturze remedium na wiele schorzeń i problemów.