Najzdrowsza z jagód

Opublikowano Posted in Bez kategorii

Może ten owoc nie kojarzy Wam się z jagodami, ale jednak to właśnie aronia, która dojrzewa jesienią, jest uznawana za jedną z najzdrowszych wśród owoców jagodowych. Dlaczego? Poczytajcie…

Napar z aronii

Suszone owoce aronii zalej wrzątkiem i pozostaw, aż napar zrobi się czerwony.

Sok z aronii

Można go uzyskać w sokowniku z zasypanych cukrem owoców aronii, które pod wpływem pary wodnej uwalniają czarny sok, którym można barwić inne soki, galaretki, likiery. Jest również wspaniałym, pełnym witamin dodatkiem do herbat.

Nalewka z aronii

Włóż 2 kg owoców aronii do zamrażalnika na 1-2 doby. W 4 l wody gotuj liście wiśniowe przez ok. 30 minut i dodaj owoce aronii. Gotuj około 30 minut. Odlej powstały sok i dodaj do niego sok z cytryny. Liście wyrzuć, a owoce zasyp 2 kg cukru, dodaj trochę wody i gotuj do rozpuszczenia cukru. Uzyskany syrop połącz z sokiem i dodaj 1 litr spirytusu. Nalewka powinna leżakować kilka miesięcy. Pita w niewielkich ilościach wzmacnia układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

 

Aronia czarna lub aronia czarnoowocowa, Aronia melanocarpa, to krzew należący do rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, tam występuje w stanie dzikim, ale obecnie jest uprawiana w wielu miejscach na świecie.

Jest to krzew wieloletni, o małych wymaganiach, dobrze rośnie na glebach ubogich i może wytrzymać nawet ostre zimy. W maju kwitnie na biało, owoce są ciemne, prawie czarne i aromatyczne. Jesienią krzew aronii jest bardzo ozdobny, ponieważ jego liście przybierają czerwony kolor.

Owoce aronii mogła być używane do celów kulinarnych, ale są też cennym surowcem zielarskim. Dojrzałe owoce aronii zawierają m.in.: glukozę, fruktozę, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas winowy, garbniki, pektyny, związki mineralne wapnia i żelaza, mikroelementy w formie dobrze przyswajalnej (mangan, miedź, molibden, bor, kobalt i jod). Zawierają również duża dawkę witamin: prowitaminę A, witaminy z grupy B, C, PP i E.

Owoce aronii zawierają dodatkowo nawet do 5% flawonoidów oraz są bogatym źródłem antocyjanów, które mają silne właściwości antyoksydacyjne.

Dzięki tym właściwościom sok z aronii, a także inne preparaty z tych owoców są polecane przy wspomaganiu leczenia:

– nadciśnienia

– nieżytów żołądka

– stanów zapalnych

– zaćmy

A także w profilaktyce chorób nowotworowych i ochronie wątroby.

Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstwa aronii możesz wykorzystać jeden z przepisów w ramce lub poeksperymentować z tym owocem w kuchni.

Na zdrowie!