Dziś tekst o jednym z najbardziej znanych ziół, którego używamy na co dzień w różnych postaciach. Warto przypomnieć sobie dlaczego właśnie mięta ma tyle różnych i ciekawych zastosowań. Poza tym mięta kojarzy się z orzeźwieniem, a to nam się przyda.
Napar na trawienie lub infekcje
1-2 łyżeczki liści zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut, do naparu można dodać imbir i kardamon, dobrze pasuje również trawa cytrynowa i lukrecja.
Miętowa lemoniada
1 garść liści mięty zalej litrem wrzątku i podgrzewaj delikatnie przez około 15 minut (nie zagotuj). Przecedź, schłódź i dodaj 2 łyżki miodu oraz sok z jednej cytryny.
Miętowa maseczka odświeżająca
2 łyżki liści mięty po zaparzeniu zmieszaj z łyżką jogurtu naturalnego i łyżką miodu.
Mięta pieprzowa, Mentha piperita, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, ten gatunek powstał prawdopodobnie w Anglii przez spontaniczne skrzyżowanie mięty nadwodnej i mięty zielonej. Obecnie występuje powszechnie i jest ceniona zarówno jako surowiec zielarski jak i przyprawa.
Nazwa mięty pochodzi z greckiej mitologii od imienia nimfy Minthe – bóg świata zmarłych Hades zakochał się w niej, a to nie spodobało się Persefonie, żonie Hadesa. Persefona zamieniła nimfę w roślinę – miętę. Mięta była w starożytnej Grecji uważana za roślinę związaną z Hadesem.
Mięta jest od wielu wieków wykorzystywana w kuchni i w medycynie. W starożytności stosowano ją na bóle brzucha i niestrawność.
Obecnie wiadomo, że liście mięty pieprzowej zawierają: olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten, rutynę, apigeninę, betainę, kwas oleanowy i ursulowy. Dzięki temu preparaty z liści mięty mają takie działanie jak:
– zwiększanie wydzielania soku żołądkowego,
– pobudzanie wytwarzania żółci,
– usprawnianie pracy jelit,
– działanie przeciwbakteryjnie,
– działanie lekko uspokajające.
Sam olejek miętowy ma podobne, ale silniejsze działanie, szczególnie jako środek odkażający i uspokajający. Może być stosowany do inhalacji przy przeziębieniach, a także jest składnikiem preparatów do użytku wewnętrznego przy zapaleniu dróg żółciowych i w schorzeniach wątroby lub jelit.
Mentol otrzymywany z mięty jest powszechnie stosowany do produkcji past do zębów, płynów do ust, a także ze względu na działanie chłodzące używany jest w kremach do masażu, płynach i żelach do kąpieli. Menton (pochodna mentolu) jest wykorzystywany do produkcji perfum.
Ekstrakt z mięty ma zastosowanie kosmetyczne nie tylko dzięki chłodzącym właściwościom mentolu. W szamponach ekstrakt ten jest używany jako składnik pobudzający porost włosów. W kremach i kosmetykach pielęgnacyjnych jako składnik łagodzący, zmiękczający i odmładzający skórę – możecie to sprawdzić stosując naszą linię Super Lift, w której użyliśmy także ekstraktu z mięty.
O kulinarnych zastosowaniach mięty nie trzeba nikogo przekonywać – mięta suszona jest popularna na Bałkanach i Bliskim Wschodzie, gdzie używa się jej do grillowanego mięsa, warzyw i ryżu. Można także posypać nią hummus i dania z kaszy. Używa się jej do przygotowania tureckich gołąbków zawiniętych w liście winogron, a także do wielu sosów jogurtowych i w zupach.
Trzy miętowe pomysły znajdziecie w ramce obok – wszystkiego miętowego!