Zaczyna się maj – najbardziej wiosenny miesiąc roku więc kwitnie dookoła nas mnóstwo roślin. Prawie na każdym kroku czy to w mieście czy na wsi możemy podziwiać całe połacie jaskrawo żółtych kwiatów mniszka. Dlatego dziś kilka słów o właściwościach tego popularnego zioła.
Miodek mniszkowy
Około 1 litr dobrze rozwiniętych kwiatów mniszka zalej 1 litrem wody i gotuj około 15 minut, odstaw na dobę w chłodne miejsce. Przecedź, dodaj sok z 2 cytryn i 1 kg cukru. Gotuj na małym ogniu, aż całość zmieni się w gęsty syrop (około 2 godziny). Przelej do słoiczków, można używać przez kilka miesięcy, zaleca się 2-3 łyżeczki dziennie.
Napar z mniszka na trawienie
3-5 g suszonych kwiatów mniszka zalej szklaną wrzątku, odstaw przykryte na 30 minut. Przecedź, można pić 3 razy dziennie.
Mniszki, zwane mleczami, są roślinami jadalnymi, pastewnymi, miododajnymi i leczniczymi, ale w uprawach uznawane są za chwasty. W kulturze owoce mniszka – popularne dmuchawce – symbolizują ideę wznoszenia się i nieograniczonych możliwości, wykorzystane zostały w logo portu lotniczego Kraków-Balice. Mniszek pospolity jest jedną z roślin, należących do tzw. gorzkich ziół, które Żydzi spożywają w okresie Paschy, w Biblii mniszek symbolizować ma zgryzotę.
Oczywiście mniszkowi przypisuje się także magiczne właściwości. Służy do wróżenia, wzmacniania mocy psychicznych, wysuszone kwiaty umieszczone w poduszce lub pod nią mają wyostrzać marzenia senne. W chińskiej symbolice kwiatowej mniszek oznacza ochronę, dobre zdrowie i pieniądze.
Mniszek ma swoje zastosowanie praktyczne w kuchni – liście i korzenie mniszka nadają się do spożycia zarówno surowe, jak i gotowane. Z liści można przyrządzać sałatkę wiosenną popularną w krajach romańskich. Młode liście stosowane są jako przyprawa do zup i sosów. Z płatków kwiatowych mniszka z dodatkiem cytryny i cukru uzyskuje się wino o miodowo- ziołowym smaku. W Wielkiej Brytanii popularny jest napój orzeźwiający z korzenia mniszka i korzenia łopianu znany jako dandelion&burdock.
Z kwiatów sporządza się też tzw. miodek majowy (przepis w ramce obok), który jest sosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Jako roślina lecznicza mniszek jest znany od wieków, stosuje się kwiat, który zbiera się właśnie teraz lub korzeń zbierany jesienią. Preparaty z mniszka działają przede wszystkim na układ trawienny, dzięki zawartości związków goryczowych ułatwiających trawienie. Wyciąg lub sok z korzenia pobudza czynności wątroby, zwiększając ilość wytwarzanej żółci. Dzięki lekkiemu działaniu przeciwskurczowemu na przewody i pęcherzyk żółciowy ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy przeciwdziałając jej zastojom. Kwiat ma działanie podobne, dodatkowo działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Ponadto mniszkowi przypisuje się działanie obniżające poziom glukozy we krwi w początkowym stadium cukrzycy. Badania pokazują także, że składniki mniszka pospolitego mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Zewnętrznie można stosować świeży sok mleczny do usuwania różnego rodzaju brodawek na skórze.
Jeśli chcecie skorzystać z dobrodziejstw mniszka to właśnie teraz jest czas na zbieranie kwiatów. Udanego maja!