Większość z nas słyszała o superfoods, jest to hasło krążące po świecie od kilku lat. Co dokładnie oznacza i jak możemy skorzystać z wiedzy o super-żywności na co dzień? Temat jest interesujący, bo wiemy dobrze, że to co jemy wpływa na nasz wygląd i samopoczucie.
Superfoods nie ma jednej definicji, ale można określić tym hasłem żywność nieprzetworzoną, bogatą w składniki odżywcze uważane za szczególnie korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia takie jak na przykład: witaminy, minerały, błonnik, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe, aminokwasy. Jednak nie ma spójnej listy super żywności, ponieważ zmienia się ona wraz z modą, a także niestety często okazuje się, że promowany zdrowy produkt okazuje się nie taki dobry. Dlatego warto szukać cennych składników diety, ale nie dać się zwariować. Co więc warto włączyć do swojej diety?
Zielony koktajl na rozbudzenie
Do blendera wrzuć garstkę umytego szpinaku + ½ pomarańczy + plaster imbiru, zalej 125 ml soku jabłkowego. Pstryk i gotowe.
Zielone smoothie
Do blendera wrzuć dojrzałe awokado + pomarańczę + małego banana + 125 ml mleka lub mleka roślinnego +125 ml jogurtu naturalnego + garść szpinaku + sok z ćwiartki cytryny lub limonki + małą łyżeczkę miodu. Pstryk i gotowe.
ORZECHY
Migdały, orzechy brazylijskie, nerkowce, kasztany jadalne, orzechy laskowe, makadamia, orzeszki ziemne, orzeszki piniowe, pistacje i orzechy włoskie – bogactwo smaków! A dlaczego warto je jeść?
Orzechy różnią się składem, ale wszystkie są bogate w jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mają do 25% białka i ok. 10% błonnika. Zawierają magnez, miedź i potas, a także witaminy E, B6 i foliany. Dodatkowo są wyjątkowo bogate antyoksydacydanty (m.in. polifenole i izoflawony) oraz sterole roślinne.
Według różnych badań orzechy mogą:
– obniżać poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów,
– zmniejszać ryzyko nowotworów szczególnie trzustki, endometrium i jelita grubego,
– poprawiać funkcje poznawcze (orzechy brazylijskie)
– zmniejszać stan zapalny
Dodatkowo stanowią zdrowszy i bardziej sycący, a mniej tuczący zamiennik słodkich przekąsek.
OWOCE
Owoce w diecie są ważne i ogólnie wiemy, że są zdrowe. Niektóre z nich zasługuje na szczególną uwagę.
Truskawki to jedne z najsmaczniejszych owoców. Warto je jeść w sezonie, który jest jednak zdecydowanie za krótki więc możemy mrozić owoce i dłużej cieszyć się ich smakiem. A dlaczego warto? Truskawki zawierają bardzo dużo witaminy C, a także potas, foliany i wiele związków o działaniu antyoksydacyjnym.
Badania wykazały, że truskawki powodują:
– zmniejszenie zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe
– zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów
– zmniejszenie stanów zapalnych
– działają także antynowotworowo
Czarna porzeczka to prawdziwa witaminowa bombka. Zawiera dużo witaminy C, a także witaminy z grupy B i prowitaminę A. Dodatkowo zawiera sole mineralne i antyoksydanty oraz rutynę.
Spożywanie czarnej porzeczki:
– wpływa korzystnie na pracę serca i obniżanie ciśnienia krwi,
– reguluje poziom cholesterolu,
– wspomaga i chroni wątrobę
Tradycyjnie czarna porzeczka stosowana jest też jako środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy w przeziębieniach i dolegliwościach układu pokarmowego.
Żurawina jest przede wszystkim źródłem antyoksydantów. Zawiera kwercetynę i kemferol z grupy flawonoidów oraz antocyjany: cyjanidyna, delfinidyna, peonidyna i malwidyna. Dodatkowo zawiera taniny i witaminy. Owoc ten jest najbardziej znany z zastosowaniu w leczeniu chorób układu moczowego. Jego skuteczność wynika z zawartości antocyjanidyn, które zmieniają kształt bakterii, uniemożliwiają ich przyleganie do błon śluzowych i przyspieszają wydalanie z układu moczowego. Flawonoidy żurawiny działają prewencyjnie w chorobach serca i układu krążenia – powstrzymują tworzenie zakrzepów, rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegają utlenianiu cholesterolu i powstawaniu zmian miażdżycowych.
ROŚLINY STRĄCZKOWE
Warzywa strączkowe takie jak groch i fasola są dobrym źródłem roślinnego białka dlatego ważne są w diecie wegan i wegetarian. Ponadto węglowodany zawarte w roślinach strączkowych mają niski indeks glikemiczny, są także dużo bardziej sycące od innych warzyw.
Warzywa te mogą:
– zmniejszać stan zapalny,
– zmniejszać poziom cholesterolu,
– zmniejszać ryzyko chorób serca.
ZIELONE LIŚCIE
Szpinak, jarmuż, rukola, roszponka, natka pietruszki, liście buraka, pokrzywa, różne rodzaje sałat i kapust – wybór zielonych liści jest duży. Warto je włączyć do diety, ponieważ zawierają:
– wapń wpływający korzystnie na kości i zęby,
– antyoksydanty,
– kwas foliowy i witaminę K,
– fitozwiązki działające przeciwzapalnie,
– błonnik.
Oczywiście opisałam tylko kilka przykładów zdrowej żywności, ale zachęcam Was przede wszystkim do zróżnicowane diety i próbowania nowych smaków.
A jeśli już zadbacie o dietę dajcie też coś dobrego i naturalnego swojej skórze: kosmetyki natuu