Okres zimowy sprzyja przesuszeniu skóry – po pierwsze większość czasu spędzamy w pomieszczeniach ogrzewanych, czyli wypełnionych bardzo suchym powietrzem. Po drugie jemy zwykle mniej owoców, które dostarczają nam witamin potrzebnych do zachowania nawilżonej skóry. Po trzecie często zimą pijemy mniej wody, za to więcej napojów odwadniających nasz organizm. Jak możemy sobie pomóc w sposób naturalny?
Nawilżające maseczki
Avocado – miąższ z jednego mocno dojrzałego owocu avocado + łyżeczka miodu i kilka kropel cytryny. Nakładamy na czystą twarz. Zostawiamy na 15 minut, a potem spłukujemy.
Ogórek – starty ogórek + łyżeczka płatków owsianych i łyżeczka miodu. Nakładamy na czystą twarz i pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy.
Napary ziołowe dla suchej cery
Nagietek – 1 lub 2 szczypty suszonych kwiatów nagietka zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Używać do przemywania skóry twarzy i ciała.
Oczar wirginijski – 1-2 łyżki ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić do zaparzenia pod przykryciem, przefiltrować. Używać do przemywania skóry twarzy i ciała.
Jak zrobić ziołową parówkę?
Przed zastosowaniem parówki zmyj makijaż. Przygotuj 2 szklanki naparu z wybranego zioła i wlej do miski, dodaj 3 litry wrzątku. Nachyl głowę nad miską i przykryj ręcznikiem, oddychaj przez nos, zamknij oczy i usta. Zabieg powinien trwać ok. 15 – 20 minut.
Poza dbaniem o nawilżanie powietrza w domu możemy zaopiekować się naszą skórą od wewnątrz i od zewnątrz. Zacznijmy od tego co jeść i pić by pozbyć się kłopotów z suchą, napiętą i drażliwą skórą.
Przede wszystkim pamiętamy o wodzie! Należy pić wodę regularnie i w ilości około 1,5 litra dziennie. Wydaje się to bardzo dużo, ale jeśli pomyślimy o wszystkich płynach wypijanych w ciągu dnia to nie jest tak źle. Oczywiście najlepiej pić wodę, niesłodzone soki owocowe, ale kawa też nam nie zaszkodzi – byle z umiarem.
Inny sposób na nawilżenie skóry „od środka” to wzbogacenie diety w produkty zawierające witaminę A, E, C i witaminy z grupy B. Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie naskórka, a jej niedobór powoduje, że skóra staje się bardziej wysuszona i łatwiej ulega rogowaceniu. Witaminę A znajdziemy w marchwi, szpinaku, jarmużu, batatach ale także w tranie i podrobach. Witamina E to witamina młodości – zapewnia zachowanie prawidłowej struktury kolagenu. Tę witaminę znajdziemy w nasionach słonecznika, migdałach, orzechach laskowych i ziemnych, pomidorach i suszonych morelach, a także w olejach. Pamiętajmy, że witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach więc przy diecie niskotłuszczowej przyswajanie tych witamin znacznie się zmniejsza. Witamina C dzięki zdolności uszczelniania błon komórkowych powoduje, że tracimy mniej wody z tkanek. Możemy ją znaleźć w największej ilości w czerwonej papryce, ale także w papai, jarmużu i owocach cytrusowych. Witaminy z grupy B zapobiegają łuszczeniu się skóry. Źródłem tych witamin są rośliny strączkowe, jajka, orzechy, ryby.
Jeśli już zadbamy o prawidłową dietę warto pomóc skórze suchej od zewnątrz. Tutaj mamy do dyspozycji różne zioła i rośliny działające nawilżająco.
I tak możemy przygotować nawilżająca maseczkę z owoców avocado lub z ogórka – zajrzyj do ramki obok.
Możemy też wmasowywać w skórę naturalne oleje i masła o właściwościach nawilżających . Do takich produktów należą: masło shea, olej migdałowy, olej z pestek winogron czy olej z avocado. Warto wypróbować który olej najlepiej odpowiada wymaganiom indywidualnym naszej skóry.
Ziołowym wsparciem dla przesuszonej skóry są takie rośliny jak nagietek czy oczar wirginijski. Napary sporządzone z tych ziół – patrz ramka – mogą być używane do przemywania przesuszonej skóry. Wyeliminowanie silnie wysuszających kosmetyków myjących jest równie ważne jak nawilżanie, a napary ziołowe świetnie się tutaj sprawdzą przywracając równowagę skórze.
Na koniec chciałabym polecić także parówki ziołowe – ten prosty domowy zabieg świetnie oczyszcza skórę i powoduje, że lepiej wchłania ona kremy zastosowane w następnym kroku. Parówkę przygotowujemy tak jak opisano w ramce obok. A jakich ziół użyć do parówki dla skóry suchej? Polecam nawilżającą dziką różę lub łagodzący rumianek. Można tez użyć lawendy i rozmarynu odpowiednich do cery normalnej.