W sezonie zimowym częściej mamy problem ze zdrowym i ładnym wyglądem naszych włosów. Ma na to wpływ kilka czynników – suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, noszenie czapek i szalików, częstsze suszenie włosów gorącym powietrzem czy mniej zróżnicowana dieta. Jednak wystarczy trochę wiedzy i chęci by naturalnie i skutecznie poprawić kondycję włosów.
Włosy są naszą naturalną ozdobą. Bywają bardzo różne i tak samo różne mamy z nimi problemy. Jednak jest kilka uniwersalnych zasad, które pomogą wszystkim typom włosów.
MASKA WZMACNIAJĄCA z JAJKIEM Wymieszaj: 1 żółtko + 2 łyżki oliwy + łyżka miodu
MASKA WZMACNIAJĄCA z ALOESEM Zmiksuj: kilka liści aloesu + ½ szklanki wody, dodaj łyżkę miodu
MASKA NAWILŻAJĄCO-ODŻYWCZA z AWOKADO Zmiksuj: 1 awokado + 1-2 łyżki mleka kokosowego
MASKA REGENERUJĄCA Wymieszaj: 1 żółtko + ! łyżka oliwy + 1 łyżka oleju rycynowego + 1 łyżka soku z cytryny + 1 łyżka jogurtu naturalnego
MASKA KOMPLEKSOWA BANANOWA Ubij 1 jajko, dodaj 2 łyżki jogurtu naturalnego, zmiksowanego banana i 1 łyżkę soku z cytryny (opcjonalnie dodaj 3-4 krople witaminy E) UWAGA: ta maska wymaga tylko 15-20 minut na włosach!
MASKA na WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ Wymieszaj ½ kostki drożdży piekarskich z 2 łyżkami mleka, podgrzej do uzyskania papki
PŁUKANKA ZIOŁOWA WZMACNIAJĄCA 2 łyżki korzenia mydlnicy + 2 łyżki korzenia łopianu + 2 łyżki tataraku zalej 6 szklankami wody i gotuj około 20 minut. Osobno 2 łyżki skrzypu polnego zalej 1 szklanką wody i gotuj około 35 minut. Wystudź i połącz odwary. Nie trzeba spłukiwać!
PŁUKANKA PIWNA do WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ Piwo jasne odgazowane stosuj bezpośrednio lub rozcieńczając wodą 1:1
PŁUKANKA OCTOWA NABŁYSZCZAJĄCA Zmieszaj 2 łyżki octu jabłkowego z 2 szklankami wody.
PŁUKANKA POKRZYWOWA WZMACNIAJĄCA Użyj naparu z pokrzywy, nie spłukuj. UWAGA: delikatnie barwi jasne włosy!
PŁUKANKA KAWOWA na WZROST WŁOSÓW 3 łyżeczki kawy mielonej zalej 2 szklankami wody i gotuj około 15 minut. Dodaj 1 szklankę naparu z czarnej herbaty. UWAGA: barwi jasne włosy!
PŁUKANKA LNIANA ODŻYWCZA 3 łyżeczki siemienia lnianego zalej 2 szklankami wrzątku, gotuj do lekkiego zagęszczenia. Ostudź i dodaj 1 łyżkę soku z cytryny i 1 szklankę wody.
PEELING CUKROWY Usuwa sebum ze skóry głowy. Do szamponu dodaj 1 łyżkę cukru i wmasuj w skórę głowy, a następnie spłucz.
Po pierwsze dieta.
Dla zdrowia naszych włosów ważne jest, aby dostarczyć im odpowiednie składniki odżywcze. Są to przede wszystkim aminokwasy siarkowe – cystyna i metionina, które są elementami budulcowymi struktury włosa. Aminokwasy te znajdziemy przede wszystkim w rybach, mięsie, jajach i roślinach strączkowych. Nie można ich najeść się na zapas więc warto zadbać by w naszej diecie występowały stale. Oprócz aminokwasów siarkowych warto też zadbać o mikroelementy w diecie, zwłaszcza cynk, miedź i krzem, a także witaminę A, witaminę E i witaminy z grupy B. To wszystko znajdziecie w zielonych warzywach, orzechach, migdałach, pestkach dyni, rzodkiewce, selerze i marchwi. Napar z pokrzywy także zawiera składniki dobre dla włosów – poczytajcie o nim na naszym blogu pod hasłem: Wszechstronna pokrzywa
Po drugie dobre nawyki.
Jest kilka grzechów, które popełniamy wobec swoich włosów. Dobrze jest wyeliminować je jeśli tylko mamy taką możliwość. Nie powinniśmy chodzić spać z mokrymi włosami – mokre włosy są podatne na uszkodzenia więc kontakt z poduszką itp. powoduje ich mechaniczne niszczenie. Nie należy też suszyć włosów przysuwając suszarkę blisko – powinno się zachować odstęp 30 cm – zbyt wysoka temperatura po prostu spala włosy. Szkodliwe dla włosów jest także przesadzanie z ilością odżywek i olejków, które obciążają włosy i nie pozwalają na dobre ich rozczesanie co skutkuje łamaniem włosów. Oczywiście włosy nie lubią także drastycznych zabiegów takich jak rozjaśnianie, prostowanie na gorąco itp. Polecam farbowanie ziołowe – to szeroki temat więc opiszę go innym razem.
Po trzecie domowe SPA dla włosów.
Poza dietą i dobrymi nawykami możemy zrobić wiele, żeby wzmocnić włosy, zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, zwalczyć łupież czy nadać włosom blask. W ramce obok znajdziecie kilka przepisów na maski i płukanki do włosów, ale najpierw kilka ogólnych zasad stosowania domowych kosmetyków do włosów: – maski najlepiej trzymać na włosach przez 30 minut lub więcej okrywszy włosy najpierw foliowym czepkiem, a potem ręcznikiem – maski domowe zmywają się zwyczajnym szamponem – płukanki stosujemy na koniec mycia, najlepiej gdy włosy są w nich zamoczone przez 2-3 minuty, ale przy braku czasu można zwyczajnie polać nimi włosy – większość płukanek spłukujemy wodą – włosy lubią także olejowanie – należy dobrać tylko odpowiedni olejek do swoich włosów