Zabrzmiało tajemniczo, prawda? Nie piszę dziś o kucharzu o egzotycznym imieniu chociaż może tak zabrzmiał tytuł. Hyzop to trochę zapomniane zioło więc przyjrzymy się mu dzisiaj z bliska.
Hyzop lekarski Hyssopus officinalis – to niewielki krzew z rodziny jasnotowatych. Znany jest także pod swojskimi nazwami takimi jak: józefek lub józefka. Krzewy hyzopu pokrywają się drobnymi kwiatami w kolorze białym lub niebieskim lub różowym w miesiącach letnich.
Napar z hyzopu
1-2 łyżeczki ziela hyzopu zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut. Ze względu na gorzki smak warto dodać miodu. Do zastosowania wspomagająco przy leczeniu przewlekłego kaszlu. Pamiętaj, że to silnie działające zioło więc nie stosuj go bez konsultacji z lekarzem.
Hyzop lekarski jest błędnie uważany za hyzop wspominany w Biblii, natomiast według badaczy roślin biblijnych wspominana tam jest lebiodka syryjska (Origanum syriacum). Hyzop lekarski nigdy nie występował ani w Egipcie, ani na Ziemi Świętej, a błąd spowodowany był tłumaczeniem.
Hyzop zawiera do 1% olejku eterycznego, w którym zidentyfikowano takie substancje jak: kamfen, pinen i cyneol, fitosterol, trójterpeny i flawonoidy.
Dzięki zawartości olejku liście i kwiaty hyzopu zarówno świeże jak i suszone mają ładny zapach i korzenny, gorzki smak. Stąd zastosowanie kulinarne – jak wskazuje nasz dzisiejszy tytuł.
Ziele hyzopu jest używane są jako przyprawa do sałat, zup i dań mięsnych. Kulinarne poradniki zalecają stosowanie hyzopu z umiarem, ze względu na jego intensywny smak – do zielonej sałaty wystarczą dwa, trzy liście lub kwiaty. Niewielka ilość hyzopu może ciekawie zmienić smak kompotów i duszonych owoców. Komponuje się również dobrze z zupami z groszku i soczewicy oraz nadaje smak daniom z pieczarek. Odrobina hyzopu rozwija smaku pikantnych sosów owocowych do kaczek, gęsi lub indyka. Hyzop jest także używany do produkcji gorzkich likierów takich jak Absynt, Benedyktyn lub Chartreuse.
Olejek eteryczny występujący w hyzopie powoduje, że jest to także surowiec perfumeryjny.
Czy hyzop ma także działanie prozdrowotne?
Według tradycyjnej medycyny ludowej napar z ziela hyzopu zalecany jest jako środek wykrztuśny przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, schorzeniach przewodu pokarmowego. Napar używany jest także do płukania gardła. Stosowanie naparu z hyzopu powinno być ostrożne – nie zaleca się go dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Hyzop jest tajemniczy, ale po dzisiejszym wpisie wszyscy wiemy o nim trochę więcej. Na początek spróbuję go zastosować jako przyprawę