O naturalnych maseczkach do twarzy pisałam przy okazji tekstu o pielęgnacji skóry suchej. Jednak zgłębiając temat można znaleźć wiele przepisów na maseczki zrobione w domu, które pomagają pielęgnować różne typy cery. Wystarczy tylko przyjrzeć się na nowo produktom z własnej kuchni.
Nawilżająca maseczka z awokado
Zmieszaj razem po 1 łyżce zmiksowanego awokado, jogurtu naturalnego i miodu. Nałóż na czystą twarz i pozostaw na 20-30 minut.
Nawilżająca maseczka z lnem
Pół kubka jogurtu naturalnego zmieszaj z łyżeczką miodu i łyżeczką zmielonych nasion lnu. Nałóż na czystą twarz i masuj około pół minuty. Pozostaw jeszcze 2 minuty i zmyj.
Dotleniająca maseczka z matchą
1 łyżeczkę matchy wymieszaj z łyżeczką sproszkowanych alg, dodaj niewielką ilość wody lub soku z aloesu, aby uzyskać konsystencje pasty. Nałóż na czystą twarz i pozostaw na 15-20 minut. Dzięki antyoksydantom zawartym z matchy maseczka pobudza mikrokrążenie skórne, dodaje blasku i zapewnia skórze detoks.
Przeciwtrądzikowa maseczka z miodu
Najprostsza maseczka to sam miód – weź 1 łyżeczkę miodu nałóż na czystą twarz i pozostaw na 15-30 minut. Nie przesadź z ilością, bo nadmiar będzie kapał dookoła.
Tę maseczkę można także zrobić w wariancie z cynamonem lub kurkumą, ponieważ obie te przyprawy mają właściwości antybakteryjne. Ważne, by użyć naturalnych przypraw bez barwników. Wystarczy dodać ½ łyżeczki cynamonu lub kurkumy na 3 łyżeczki miodu. Taka mieszanka działa mocniej więc nie stosuj jej dłużej niż 15 minut. Możesz zmyć skórę mlekiem.
Odżywcza maseczka owocowa
Zmiksuj jedną morelę i pół banana z łyżeczką letniej wody. Nałóż na czystą twarz i pozostaw na 20 minut.
Maseczka na przebarwienia
Dwie łyżki miodu zmieszaj z połową łyżki soku z cytryny. Nałóż na czystą twarz i pozostaw na 20-30 minut. Sok z cytryny działa złuszczająco, dzięki czemu po kilkukrotnym zastosowaniu tej maseczki wyraźnie widać rozjaśnienie przebarwień. Stosuj nie częściej niż raz w tygodniu.
Ziołowa maseczka łagodząca
Zmiel ¼ filiżanki płatków owsianych, łyżeczkę liści lawendy, łyżeczkę liści tymianku i łyżeczkę liści rozmarynu na drobny proszek (np.: w młynku do kawy lub moździerzu). Dodaj 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i wymieszaj dokładnie. Przechowuj mieszaninę w szczelnym pojemniku.
Przed nałożeniem maseczki weź 1 łyżeczkę tej mieszanki i wymieszaj z sokiem z aloesu do utworzenia pasty. Pozostaw na skórze 15-20 minut.
Jabłkowa maseczka do cery tłustej
Obierz i zetrzyj na drobnej tarce 1 duże, kwaśne jabłko. Dodaj 2 łyżki miodu i 2 łyżki płatków owsianych. Wymieszaj. Nałóż na czystą twarz i pozostaw na około 15 minut.
Cennym składnikiem domowych maseczek jest miód. Oczywiście miód naturalny, najlepiej z lokalnego źródła. Dlaczego miód jest takim dobrym kosmetykiem? Po pierwsze miód ma właściwości bakteriobójcze, zarówno ze względu na swoje właściwości fizyczne jak i na skład chemiczny. Ta właściwość pomaga w walce z trądzikiem i zmianami skórnymi. Ponadto miód nawilża i koi podrażnienia skóry, a także przyspiesza gojenie ran – ta cecha miodu była znana już w starożytności. W ramce obok znajdziesz przepisy na kilka maseczek z miodem.
Innymi kuchennymi składnikami maseczek są owoce takie jak banan czy awokado. Mają one właściwości nawilżające, a także odżywcze dzięki zawartości witamin. Awokado jest także źródłem tłuszczy odżywających skórę. Płatki owsiane również przydadzą się w domowym SPA – mają właściwości nawilżające i łagodzące.
Naturalnie do maseczek warto tez dodawać zioła w postaci sproszkowanej lub w postaci naparów z ziół. Dobór składników ziołowych zależy przede wszystkim od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Przepisów na domowe maseczki jest wiele – wybrałam dla Was kilka takich, które nie wymagają używania rzadkich składników ani skomplikowanych procedur. Mam nadzieję, ze w ramce obok każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście mogę polecić dość specyficzną maseczkę – jeśli macie problem z pękającymi ustami wystarczy posmarować je miodem i pozostawić na kilka minut – taka maseczka przyspiesza gojenie ust i dodatkowo je nawilża. I do tego jest smaczna ?