Olejki eteryczne wydzielane są przez wiele roślin. Najlepiej znamy takie olejki jak miętowy, eukaliptusowy, sosnowy czy lawendowy. Warto jednak zainteresować się innymi roślinami, które mogą nam dostarczyć pięknie pachnących substancji o właściwościach leczniczych.
Aromatyczny napar relaksujący:
Szczyptę suszonych liści werbeny cytrynowej zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kilka minut pod przykryciem. Można także zmieszać szczyptę werbeny z zieloną herbatą. Po zaparzeniu pijemy i rozkoszujemy się pięknym, relaksującym zapachem!
Werbena cytrynowa inaczej lippia trójlistna, Aloysia citrodora, to krzew o pięknym cytrynowym zapachu. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i została sprowadzona do Europy przez hiszpańskich odkrywców w XVII w.
Werbena cytrynowa rośnie z ogrodach, głównie na południu Europy, jako wieloletni, kilkumetrowy krzew. Jej wąskie, jasnozielone liście wydzielają silny, przyjemny zapach. W czasie kwitnienia krzew werbeny pokrywają drobne kwiaty w kolorze bladofioletowym lub białym.
Liście werbeny cytrynowej wydzielają olejek eteryczny, który zawiera takie substancje jak: cytral, carvon, nerol, dipenten, limonen, citroncol, geraniol, pineny, cyneol, linalol. Mieszanina substancji pachnących m.in.: cytryną, różą, pelargonią, sosną i eukaliptusem sprawiają, że olejek z werbeny cytrynowej jest cennym surowcem perfumeryjnym, ale także w połączeniu z innymi składnikami tej rośliny odpowiada za jej prozdrowotne właściwości.
Jakie właściwości ma werbena cytrynowa?
– pomaga w stanach wyczerpania organizmu, uspokaja, łagodzi migreny i stany depresyjne
– działa rozkurczowo pomagając przy bólach menstruacyjnych
– wspomaga trawienie
– działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie
– ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Werbenę cytrynowa można więc wykorzystać w celu poprawienia samopoczucia, w walce z przeziębieniem i jako naturalny środek relaksujący.
Nie można też zapomnieć, że suszone liście werbeny cytrynowej świetnie sprawdzają się w kuchni – pasują one idealnie do przyprawiania ryb, drobiu i mięsa. Można też użyć ich jako dodatek do sałat, posypać nimi gotowane ziemniaki, ryż lub kaszę tuż przed podaniem. Dodane do sosu, majonezu, octu lub oliwy nadadzą im cytrusowy zapach i przyjemny, świeży aromat.
Mocny napar z werbeny można wykorzystać do przygotowania aromatycznej kąpieli – można również dodać do naparu lawendę i rozmaryn, które razem z werbeną tworzą piękną kompozycję zapachową.